עד כמה מבחני הדפ"ר והקב"א באמת משפיעים על השירות

אלירן דורון 09.05.2018

אנחנו מגיעים לצו הראשון כאשר אנו בכיתה יא' ועדיין לא תמיד חושבים על השירות הצבאי ברצינות, אך חשוב לדעת שאותם מבחני הפסיכוטכני והריאיון האישי משפיעים במידה משמעותית על השירות שלכם ואף עלולים למנוע מכם להגיע לתפקידים שונים.
אלירן דורון 09.05.2018

אפשר לומר שבקרב בני הנוער ההתנהגות בצו הראשון מתחלקת ל-2:

-כאלו שהולכים לישון מוקדם ערב לפני ומתייחסים למבחנים ברצינות.

-כאלו ששמחים מאותו "יום חופש" מהלימודים ולוחצים Enter לאורך כל מבחן הפסיכוטכני (מסקר קצר שערכנו בקרב מלש"בים נראה שהרוב אינם "לוקחים את המבחנים ברצינות").

חשבתם פעם עד כמה משפיעים המבחנים והריאיון האישי על אופי השירות שלכם?

בשבוע שעבר שלחה אלינו חיילת בעלת מוטיבציה גבוהה במיוחד את סיפורה:

ביום בו ניגשה לצו הראשון סבלה מכאבי ראש איומים ולא ידעה כי ניתן לדחות את המבחנים, וכתוצאה מכך, קיבלה נתונים נמוכים במיוחד: קב"א 49 ו-דפ"ר 40. למרות שביקשה לערוך את המבחנים מחדש קיבלה סירוב.

במהלך השנתיים האחרונות התנדבה החיילת למד"א כחלק מפרויקט "מחויבות אישית", שם יצאה לקורסים נוספים כמו "הפעלת אירוע רב נפגעים" ו"אמבולנס טיפול נמרץ". במד"א, הרגישה שזהו המקום בו היא מעוניינת להיות במהלך חייה הבוגרים "מהרגע הראשון שנכנסתי למסגרת של מד"א הרגשתי שזה המקום שלי בחיים ואני לא אעזוב את תחום רפואת החירום. אני מתנדבת מאוד פעילה ונותנת מעצמי כמה שאני יכולה בכל חודש. יצא לי לתפקד במצבי קיצון, מצבי לחץ, עבודה ב"תנאים לא תנאים" והשירות במד"א הפך אותי למאושרת".

"החלום שלי להיות פראמדיקית"

במהלך התנדבותה במד"א חלמה לצאת לקורס פראמדיקים ברגע שתתגייס לצה"ל, "זה ממלא אותי ונותן לי תחושת סיפוק שאני עוזרת לאדם במצוקה. אני מעוניינת להמשיך את הדרך הזו גם בצבא", אלא שאז, צה"ל מיהר לדחות אותה בשל נתוניה הנמוכים במבחנים הפסיכוטכניים ובריאיון האישי שעברה בצו הראשון.

"התפקידים שקיבלתי במנילה הם תפקידי משרד ואני לא רואה את עצמי יושבת במשרד במשך כל השירות". מאז, ניסתה מספר פעמים להגיש בקשה למיונים בכדי לשרת בתפקיד משמעותי אך נענתה בשלילה.

"המספרים לא משקפים את מי שאני באמת"
זאת אינה הפעם הראשונה שאנו מקבלים פניות מחיילים בנושא. מרין, מלש"בית שרצת להתגייס למסלול טו"ב (מסלול להנדסאים), סיפרה: "לצערי הרב במבחני הצו הראשון שלי יצאו לי ציוני קבא ודפר נמוכים,שלחתי מכתבים אך נענו לי בסירוב ועשיתי הכל בכדי לנסות לגשת שוב אך ללא הצלחה. כיתה זו מבטיחה למי שממשיך י"ג י"ד עזרה במימון הלימודים כ-80% בלימודים כהנדסאית. כרגע אני נמצאת בסיום הי"ג שלי מבחינת המקצוע ובמרץ יתבצע מעבר של הכיתה שלי למכללה בכדי להתחיל את ההכנות לי"ד. לצערי הרב הצבא לא מסכים לתת לי להמשיך בלימודים בגלל הציוני קב"א והדפ"ר שלי."

עוד הוסיפה: "חשוב לציין שהציונים שלי במקצוע זה הם ציונים טובים שמגיעים אחרי מאמץ רב וחוסר וותרנות לאחר שכל היום יום שלי מבוזבז בהשקעה בלימודים. אני מאוכזבת מהציונים שיצאו לי בצו הראשון ואומרת בפה מלא שהם לא משקפים את מי שאני באמת."


מדוע צה"ל אינו מוכן להעניק הזדמנות שנייה לחיילים המעוניינים לשרת בתפקידים משמעותיים? התשובה לכך ככל הנראה נעוצה בבירוקרטיה ובנהלים ישנים אשר מקשים על התהליך. לצערנו הנתונים מראים שרק כ-10% מהמעררים מקבלים אפשרות לחזור על המבחנים.

האם לאותם המבחנים יש יכולת ניבוי אמיתית לכישוריו של המלש"ב? מבחן המציאות מראה כי במספר מקרים רב - מלש"בים הניגשים למבחנים ומקבלים ציונים נמוכים, בפועל בעלי ניסיון וכישורים גבוהים מהנדרש לביצוע תפקידים משמעותיים ולעיתים, בגלל "יום רע" הצבא מפספס אותם.

איך אפשר לשפר את הסיכוי לציון גבוה?

-ישנם מגוון מבחנים לדוגמא ברחבי הרשת, אנו ממליצים לעבור עליהם בכדי להכיר את מבנה המבחן.

-הגיעו רעננים ולאחר שינת לילה טובה.

-ארוחת בוקר, הארוחה הכי חשובה ביום - תאכלו ארוחה טובה לפני המבחן שתעזור לכם לשמור על הריכוז.

-קחו איתכם בקבוק מים וחטיף שוקולד או בריאות.

-התייחסו ברצינות לשאלות, קראו אותם בצורה מעמיקה והשיבו את התשובה ההגיונית ביותר.

במספר צעדים פשוטים ויתר תשומת לב תוכלו לשפר את הסיכויים לקבלת ציון גבוה, דבר שבסופו של תהליך יאפשר לכם להתמיין למגוון תפקידים איכותיים. שיהיה בהצלחה!


אולי יעניין אותך גם

חם באתר

תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי שימוש

שלח
1

לחיילת

חיילת לשעבר 23/11/2016 18:33
לי היו נתונים מושלמים (קב"א 56 ופרופיל 97) והתפקיד הכי משמעותי שצה"ל הצליח למצוא לי הוא פקידה. גם לי היה חלום לשרת בתפקיד הקשור לתחומי הרפואה, שנגנז עקב בקשות שנענו בשלילה. לא מיציתי את יכולותיי, בתור חובבת רפואה שהייתה תלמידה מצטיינת שחלמה על לימודי רפואה.
2 מסקנות מהסיפור שלי:
1) צה"ל לא משכיל לנצל את כוח האדם שמגיע אליו. אנשים רבים שהכרתי שירתו בתפקידים ברמה נמוכה מאוד יחסית ליכולותיהם.
2) החלום לא צריך להסתיים אם צה"ל לא עוזר לממש אותו. צריך לשים בצד את האכזבה, לסיים את השנתיים בתפקיד הפחות נחשק ולהתחיל לחשוב על איך להגשים את החלום באזרחות. אני כיום סטודנטית שנה א' לרפואה, צה"ל לא עצר אותי מלהגשים את חלום חיי וכך גם את צריכה לנקוט.

בהצלחה לחיילת ולכל שאר החיילים והמלש"בים :)

עוד במדור עולם החיילים

המבורגר, שווארמה ופיצות - זה חדר האוכל הכי שווה בצה"ל

כידוע, בשנים האחרונות מנסים בצה"ל לשפר את מערך התזונה ותדמיתו השלילית, זאת ע"י שיפוץ נרחב שבוצע במס' רב של מטבחים, מעבר לשירותי קייטרינג חיצוניים, מעבר לחומרי גלם איכותיים יותר ופיקוח הדוק.

הצצה לתפקידים הכי מפתיעים בצה"ל

לא פעם שמעתם על תפקידים מיוחדים, כאלה שאף אחד לא יודע על קיומם - החיילים שמשרתים בתפקידים האלה הם יחידי סגולה וכמותם יש רק בודדים.

המעמד הצה"לי ששבר את כל שיאי הת"ש

צה"ל מגייס לשורותיו גם צעירים שמגיל קטן נמצאים במסלול די ברור וידוע הנוגע לתחום עיסוק וקריירה. חלק מאותם מתגייסים הם ספורטאים מענפי ספורט שונים אשר עוסקים בבניית הקריירה שלהם עוד מגיל צעיר לפני גיוסם לצה"ל בגיל 18.

אחת ולתמיד: האם כדאי לחתום קבע?

"איפה כולם?": בעוד שמאות אלפי בני מחזור משתחררים, עובדים, מעשנים ונוסעים לחו"ל, הקצינים ואנשי הקבע בצה"ל ממשיכים לשרת ומצליחים לחסוך לא מעט בשנה הראשונה. כל היתרונות והחסרונות לשירות קבע בצה"ל.

עוד בחיילים מצייצים

הצצה לתפקידים הכי מפתיעים בצה"ל

לא פעם שמעתם על תפקידים מיוחדים, כאלה שאף אחד לא יודע על קיומם - החיילים שמשרתים בתפקידים האלה הם יחידי סגולה וכמותם יש רק בודדים.

הכירו את הרמטכ"ל הבא של צה"ל

אביב כוכבי נבחר בסוף אוקטובר להיות הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל ומונה רשמית היום. עבור רבים במערכת הביטחון ובצה"ל בחירתו של כוכבי אינה מפתיעה, זאת לאחר שהיה יד ימינו של איזנקוט כסגן הרמטכ"ל והיה טבעי שימונה לעמוד בראש המערכת הצה"לית.

4 השיטות הנפוצות ביותר להוצאת גימלים

כמעט כל חייל בצה"ל ביקר במרפאות "ביקור רופא" או אצל רופא היחידה כדי להוציא גימלים ולאפשר לעצמו לנוח בבית עוד מספר ימים. לעומת החיילים שביקרו פעמים בודדות במרפאות, יש את אלו שנוהגים לבקר אותן באופן קבוע בצאת השבת. בדקנו עבורכם מהן השיטות הנבחרות של החיילים להוציא גימלים..

משכורת צבאית? כך תחסכו כסף

חיילים בשירות סדיר יכולים לחסוך ולדאוג לעתיד שלהם גם מהמשכורת הצבאית. איך עושים את זה בצורה נכונה, מה זה קשור לחשבון הבנק ומה צריך לדעת על הנושא? הנה כל התשובות

חם באתר

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר