עו״ד רן כהן רוכברגר

עו״ד רן כהן רוכברגר

תוכן מקודם

אודות מנהל/ת הפורום:

עו"ד רן כהן רוכברגר, לשעבר הסנגור הצבאי הראשי, סיים את שירותו בצה״ל בדרגת אלוף משנה וכיום הוא ראש המחלקה הפלילית (צווארון לבן, צבא וביטחון) במשרד עורכי הדין ליבליך-מוזר-גליק.

במסגרת שירותו הצבאי שימש רן גם כתובע ופרקליט, גם כסנגור וגם כיועץ משפטי. במהלך השירות רכש רן היכרות עמוקה עם תהליכי העבודה במערכת המשפט הצבאית ועם גורמים בכירים במסגרות השונות.

לרן ניסיון רב בניהול הליכים פליליים בצבא: בייעוץ בחקירות מצ״ח, בייצוג בדיוני מעצר, בשימועים מול הפרקליטות הצבאית ובניהול משפטים.

תחומי המומחיות של רן בהקשר הצבאי הם בכל סוגי העבירות שנדונות במערכת המשפט הצבאית: החל מהיעדרויות משירות ועריקויות, המשך בתיקי סמים, רכוש ופגיעות בגוף, תיקי מין והתנהגות שאינה הולמת, תיקי מרמה וזיוף, וכלה בתאונות אימונים ואירועים מבצעיים.

רן בקיא בייצוג חיילי סדיר ואנשי קבע בהליכים הנוגעים לזכויותיהם הסיגליות בוועדות השונות.

המחלקה שבראשה עומד רן מובילה בתחום דיני הצבא הביטחון ועוסקת גם בהגשת תביעות להכרת נכות ולמיצוי זכויות באגף השיקום - משרד הביטחון.

רן משמש כיו"ר (משותף) ועדת צבא וביטחון (מחוז מרכז) בלשכת עורכי הדין וכסגן יו״ר (משותף) בוועדת צבא וביטחון הארצית של לשכת עורכי הדין.

יצירת קשר
כתובת המשרד:
רחוב הנמל 40, תל אביב (״בית יואל״), קומה 3
טלפון: ‭03-5442370‬
מייל: [email protected]

קרדיט תמונה: אור פרבוזניק

פורום משפטי פלילי - עו"ד רן כהן רוכברגר

יש לכם שאלה בסוגיה משפטית פלילית הקשורה לצה"ל? כתבו אותה כאן ועורך הדין יענה לכם בהקדם.

(ניתן להזין שם פרטי בלבד)

* שדות חובה שליחת השאלה

דוח מצ צחי גוילי | 18/07/2021

השאלה
ניתפסתי עם רכב צבאי על מהירות 32 מעל המותר ויש לי משפט בבית בבית משפט צבאי מה אתה ממליץ לעשות
התשובה
במקרה של אישום בבית דין לתעבורה - בסוג כזה של נסיבות ניתן להגיע להסדר טיעון "מובנה" עם התביעה הצבאית של קנס כספי כמו "באזרחות" או קנס כספי מופחת (שליש) בתוספת פסילה על תנאי.
ניתן לבקש ולקבל את חומר הראיות ובמקרה שסבורים שכתב האישום הוגש ללא הצדקה - גם לנהל משפט בעניין.

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

חקירת מצ"ח אור בירו | 17/07/2021

השאלה
האם אפשר לתבוע את הצבא על חקירת מצ"ח שלא הובילה לכלום?
התשובה
כשליש מחקירות מצ"ח "אינן מובילות לכלום" ומסתיימות בסגירת תיק.
באופן כללי, עצם סגירת התיק נגד מי שהיה חשוד לא תוביל לפיצוי שלו, אך בנסיבות מתאימות - אם נגרם נזק מיוחד (מעצר שווא, מניעת דרגה - למשל), וכאשר לא היה בסיס לחשדות או רשלנות חמורה של מצ"ח או נסיבות חריגות אחרות - ניתן לפעול לקבלת פיצוי מותאם.

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

פטור מצה״ל גל חי קבלה | 11/07/2021

השאלה
עברתי תאונת דרכים קשה ולא מתייחסים אלי בבסיס ובנוסף אבא שלי נפטר
התשובה
תאונת דרכים קשה עשויה להוביל להורדת פרופיל - זמני או קבוע - ובהאתם גם לפטור מהצבא בנסיבות מסוימות.
אם לא ניתן מענה פיקודי ורפואי הולם בעקבות המצב הרפואי והתפקודי, ניתן לפנות לגורמים המתאימים - מפקדים, רופאים או נקח"ל - כדי לדרוש שיינתן מענה הולם.

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

בדיקת שתן שי לוי | 11/07/2021

השאלה
האם אפשר להכריח אותי לעבור בדיקת שתן?
התשובה
לא ניתן להכריח "פיזית" למסור דגימת שתן.
במצ"ח ניתן להוציא צו מטעם קצין שיפוט בכיר ש"מורה" לך למסור דגימת שתן, בנסיבות מסוימות שבהן מתעורר חשד לשימוש בסמים.
סירוב למסירת שתן כאשר מוצא צו מהווה עבירה ועלול גם להגביר את משקל הראיות נגד המסרב גם ביחס לחשדות של שימוש והחזקה.
כדאי לקבל ייעוץ מקדים לפני מענה לדרישה למסור דגימת שתן במצ"ח כדי להבין את הסיכונים ואת המשמעויות בחלופות השונות.

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

יוהלם אורי | 11/07/2021

השאלה
לכן שלום
במהלך קורס הופנו נגדי 2 תלונות יוהלם. אחת מדבר על משפט שלכאורה נאמר על ידי בנושא איבר המין שלי. מבחינתי מדובר בשקר מוחלט אך סיטואציה של אחד על אחד בשמירה וזו מילה כנגד מילה
בתלונה השנייה אין מקרה ספציפי אלא האשמה על אווירה כללית
נעשתה שיחת ברור ביני לבין אלוף משנה ורען מהמערך. מיותר לציין שהרגשתי שיפוט מוטה מראש ואי נעימות מנושא כזה מ2 קצינות בכירות
האם יכולה להיות הדחה מתפקיד/ המערך? השירות הוא מעורב לכל אורך התפקיד

על מקרים שיצאו מהקשרם דיברתי ועל מקרה בו הייתי לא בסדר אך לאחר שיחה עם החיילת יישרנו את ההדורים (היא לא המתלוננת)

השיחה עצמה הייתה מאוד מבולבלת אני לא בטוח איזה רושם נשאר וקצינות
מבחינתי העיקר הוא לא להיות מודח מהתפקיד שלי
התפקיד הוא מתעד מבצעי בדובר צהל. חברי ליחידה תומכים בי ובחפותי
מה ניתן לעשות? מה עלול לקרות?
תודה מראש
התשובה
תלונות שמופנות ליוהל"ם ומבוררות בהליך פיקודי או סיגלי בהחלט עלולות להוביל להליכים פיקודיים (העברה מתפקיד, למשל).
גם בהליך הפיקודי יש זכויות לפרט וצריך להיערך "שימוע" לפני קבלת החלטה שפוגעת בפרט. בשלב השימוע תוכל להיעזר בעדויות החברים התומכים בגרסתך ובראיות אחרות לטובתך.
לעתים תלונות ליוהל"ם עשויות להוביל גם לפתיחה בחקירת מצ"ח (פחות לרוונטי במקרה המתואר), ואז כמובן חשוב להגיע ערוך ומוכן לחקירה לאחר היוועצות בסנגור.

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

בדיקת שתן דנה וידר | 10/07/2021

השאלה
שלום, רציתי לשאול מה העונש במקרה של סירוב לתת בדיקת שתן

תודה
התשובה
סירוב למסור דגימת שתן - אם הוא ללא עבירה נוספת (שימוש או החזקה) או ללא עבר קודם מתחום הסמים, ככלל מופנה כיום לשיפוט בדין משמעתי ביחידה (כלומר - ללא רשום פלילי).

גובה העונש ייגזר מדרגת קצין השיפוט, כמו בעבירות אחרות בדין משמעתי.

אם קצין השיפוט הוא סגן אלוף - עד 20 ימי מחבוש.
אם קצין השיפוט הוא אלוף משנה - עד 30 ימי מחבוש.

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

סירוב פקודה דור יוספי | 10/07/2021

השאלה
מה העונש המירבי על סירוב פקודה?
התשובה
העונש על סירוב פקודה בדין משמעתי - כמו גם ביחס לעבירות אחרות בחוק השיפוט הצבאי - נגזר במידה רבה מהדרגה של קצין השיפוט.

ככלל, העונש בדין משמעתי בשיפוט על ידי קצין שיפוט בדרגת אלוף-משנה יכול להגיע עד 30 ימי מחבוש בגין העבירה.

בלינק המצורף - בעמוד 63 - פירוט הסמכויות ועונשי המקסימום מתוך פקודת המטכ"ל ביחס לדין המשמעתי בצבא.

https://www.idf.il/media/72055/%D7%93%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%A9%D7%9E%D7%A2%D7%AA%D7%99-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%97-%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99-%D7%9C%D7%90%D7%AA%D7%A8.pdf

0 תגובות לייעוץ זה: הוספת תגובה

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר