שירותי לאומי – התרומה ביחס לשירות הצבאי

מור תורג'מן 11.01.2019

בישראל השירות הלאומי משמש ברוב המקרים בתחליף לשירות בצה"ל. השירות נעשה במסגרות חינוכיות, בפעילויות רווחה ואף במרפאות ובתי חולים. למול מורכבותה של החברה הישראלית, מהווה השירות הלאומי תחליף ראוי ורלוונטי למי באוכלוסייה שרוצה לתרום, אך מסיבות כאלו ואחרות יתקשה לעשות כך במסגרת הצבא.
מור תורג'מן 11.01.2019

בישראל, כל מי שקיבל פטור משירות בצה"ל יכול להתנדב למסגרת של שירות לאומי. בין היתר ניתן למצוא בין המתנדבים גברים ונשים, יהודים וערבים, יהודים חרדים וכאלו שקיבלו פטור משירות בצה"ל בשל סיבות רפואיות או דתיות.

נתח רחב של מתנדבי השירות הלאומי הן נערות המגיעות מהמגזר הדתי לאומי אשר שוחררו משירות בצה"ל מטעמי דת. בין היתר, ניתן למצוא גם חילונים, ערבים ואף אוכלוסיות מיוחדות של נערים עם מוגבלויות או נוער בסיכון שהמסגרת של שירות לאומי עדיפה וראויה עבורם למול השירות בצה"ל.

חלק מההערכה וחיזוק המסגרת ההתנדבותית של שירות לאומי בא לידי ביטוי בחוק השירות האזרחי שייכנס לתוקפו באפריל 2018. במסגרת החוק תינתן האפשרות לשירות של שנתיים כשסך המסגרות בהן יהיה ניתן להתנדב יגדל ויכלול בתוכן אף ארגונים המטפלים בבעלי חיים, הסברה בעניין זכויות ומענה לפניות הציבור, ארגוני בריאות, פיקוד העורף ועוד. הרחבת המסגרות ההתנדבותית הופכת את השירות הלאומי למשמעותי אף יותר ומאפשרת לחלק מהאוכלוסיות לקחת חלק בפרויקטים אלו תוך יכולתם של בני הנוער לעזור ולתת יד לקהילה ממנה הגיעו.

לא פעם, עומדים למבחן אלו שבחרו או אולצו לתרום למדינה במסגרת שירות לאומי. ההשוואות שנעשות תוך השאלה האם השירות הלאומי שווה בערכו ובמשמעותו לשירות במסגרת הצה"לית הנוקשה ולבטח של אלו שבחרו ביחידות קרביות. הניסיון להבחין בין אלו שבחרו ויכלו בשירות בצה"ל לבין אחרים, שנסיבות חייהם לא מאפשרים להם לקחת חלק פעיל במסגרת הצבאית אינה הוגנת והופכת, באופן לא צודק, את השירות הלאומי כמסגרת מקלה עבור אלו שרצו להשתמט משירות בצה"ל ועדיין לשים עצמו במקום שבו יהיה ניתן לומר שתרמו את חלקם.

 

המגע הרחב שיש למתנדבי השירות הלאומי עם אוכלוסיות חלשות בישראל מעניק תמונה חדה וברורה עד כמה מערך השירות הלאומי מהווה חלק אינטגרלי וחשוב בכל הנוגע לזכות בשירות המדינה של נערים ונערות שסיימו 12 שנות לימוד.

עבודתם של בני הנוער במסגרת השירות הלאומי מקבלת ביטוי נרחב בתקופות בהם צה"ל לחם בצפון וברצועת עזה. במלחמות וקרבות אלו היה העורף חשוף ופגוע. פעילותם של בני השירות הלאומי באותה עת רק חידדה את המשמעות הרבה שיש בתפקידים הרבים שהם ממלאים. אלו קיבלו ביטוי דווקא בתקופות האלו שבהן מסגרות ממשלתיות ואזרחיות רבות נהנו מבני השירות הלאומי אשר עשו ימים ולילות, לא פחות מחיילי צה"ל, וזאת בכדי להעניק תרומה מכרעת לטיפול בעורף הן מבחינת פינוי תושבים, טיפול בפצועים, מתן עזרה לגופי חילוץ והצלה, בפעילות מעשירה וחינוכית עם ילדים ועוד.

ראיית השירות הלאומי כמסגרת המהווה אלטרנטיבה ראויה למי שלא יכול לקחת חלק בשירות בצה"ל חשוב שתהיה תמיד ידועה לכל בני הנוער העומדים לפני גיוס. לבוגרים בני השירות הלאומי החוויות שצברו והגאווה גם היום לבוא ולספר על שירות משמעותי העניקה להם לא פחות ממה שהעניקו למדינה ומוסדותיה.

ומה בנות השירות מספרות?

אביה ביטון שסיימה לאחרונה שירות לאומי, ספירה: "סיימתי לאחרונה שירות עם ילדים בסיכון בשכונת התקווה, כי המצב הבריאותי שלי מנע ממני להתגייס. וזה פשוט עצוב לראות איך אנשים מדברים על בני שירות לאומי. אנחנו נותנים מעל ומעבר בשביל משכורת של 700 ש"ח. מקבלים על הראש ולפעמים גם נותנים 10 ו11 שעות ביום. אני אישית גם עברתי לא מעט מקרים שהעירו אותי בלילה כי היה סיפור כזה או אחר במשפחה של אחד הילדים. אני גאה בעצמי שסיימתי, והצלחתי איך שהוא לתרום למדינה הזאת. והחיוך והאושר של הילדים פשוט שווה את הכל."

רוני כהן ששובצה למד"א במסגרת השירות הלאומי, סיפרה: "תגידו שזה עוד פוסט על בת שירות מתלהבת, תגידו שזה עוד אחת שהשתמטה מצהל כדי לתייק דפים במשרד.. אבל תנו לי לספר לכם משהו. אני בת 19, התגייסתי לשירות לאומי בגיל 18. אני נמצאת במסלול של קורס פראמדיקים של מגן דוד אדום. הדבר היחיד שמבדיל בין המסלול שלי למסלול הצבאי הוא הטירונות. מעולם לא אמרתי שאני טובה יותר ממך אז אל תגיד שאתה טוב יותר ממני. המדים שלי שונים, ואין לי נשק. אבל גם אני משרתת את המדינה שלי, גם אני משרתת את האזרחים שלנו, וכן, גם אני מצילה חיים.

ויודעים מה? אני אפילו משרתת 3 שנים - ומבחירה. כי יכלתי להשתמט. כי יכלתי לצאת ללמוד. כי יכלתי לעבוד ולעשות כסף בזמן שחבריי משרתים את המדינה. אבל בחרתי. בחרתי לתרום ובחרתי להחזיר למדינה, רק קצת ממה שיש לי לתת לה בחזרה. בחרתי את התפקיד שלי ובחרתי אותו בכבוד."

אולי יעניין אותך גם

חם באתר

תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי שימוש

שלח

עוד במדור עולם החיילים

עוד בחיילים מצייצים

מאבטחי מתקנים – הקשיים, הדיכאונות וחוסר הערכה

השמועה היא שמאבטחי המתקנים הם החיילים עם הכי הרבה קומבינות בצה"ל. הקצינים לא מתעסקים איתם, הג'ובניקים מקנאים בהם והקרביים לרוב אפילו לא יודעים שהם קיימים. האם השירות כל כך ורוד כפי שהוא נשמע?

הקשב, מצלמים! קווים לדמותו של הצלם הצבאי

קשה לפספס את הצלמים הצבאיים, שבולטים בתגיות הכחולות שלהם ובמצלמה שאי אפשר להפריד מהם. תפקיד זה, שטומן בחובו מידה מסוימת של מסתוריות, הוא בפועל מאתגר ורחב הרבה יותר ממה שאנשים חושבים. הנה כל מה שחשוב לדעת על הצלמים הצבאיים, מסגרות הצילום האפשריות והיתרונות המגוונים של התפקיד, בצבא וגם באזרחי.

4 השיטות הנפוצות ביותר להוצאת גימלים

כמעט כל חייל בצה"ל ביקר במרפאות "ביקור רופא" או אצל רופא היחידה כדי להוציא גימלים ולאפשר לעצמו לנוח בבית עוד מספר ימים. לעומת החיילים שביקרו פעמים בודדות במרפאות, יש את אלו שנוהגים לבקר אותן באופן קבוע בצאת השבת. בדקנו עבורכם מהן השיטות הנבחרות של החיילים להוציא גימלים..

משכורת צבאית? כך תחסכו כסף

חיילים בשירות סדיר יכולים לחסוך ולדאוג לעתיד שלהם גם מהמשכורת הצבאית. איך עושים את זה בצורה נכונה, מה זה קשור לחשבון הבנק ומה צריך לדעת על הנושא? הנה כל התשובות

חם באתר

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר