תפקיד התצפיתנית: האם הסטיגמות באמת נכונות?

מאיה אבני 25.08.2019

דוברת צה"ל פנתה אליי בנושא התפקיד, אז אני אשתף את מה שכתבתי לה גם כאן. אם אתן/ם מכירים/ות בנות שמתגייסות לתפקיד - אשמח אם תראו להן את זה.
מאיה אבני 25.08.2019

אני מאיה אבני, גרה ברמת גן וכרגע תצפיתנית בחופשת שחרור (מחזור אוג' 16). אני חושבת שזה סופר חשוב להראות כמה צדדים על התפקיד הזה, לא רק את הצד הרע ולא רק את הצד הטוב, ובתור מישהי שנהנתה (כמה שאפשר) מהתפקיד שלה, זה מאוד חשוב לי להבהיר כמה דברים.

אז קצת על התפקיד - נתחיל בסטיגמות שצריך לנפץ!

1.
הסטיגמה: תצפיתנית יושבת מול מסך במשך 12 שעות רצוף על כיסא לא נוח ובוהה בקירות, לרב לבד.

במציאות: ממש לא! תצפיתנית יושבת על עמדה מקסימום 4 שעות, אלא אם כן יש אירוע גזרתי, וכשאין אירוע היא סורקת את גדר המערכת, או יישובים וכפרים. בנוסף, ברב החמ"לים את תשבי עם 7 בנות או יותר, וככה המשמרת גם עוברת מהר וגם כיפית. כמות הבנות ותכנית הסריקה תלויות באיזה חמ"ל אתן. אחרי 4 השעות האלה יש לכן הפסקה של 8 שעות ולפעמים יותר, וכמובן 8 שעות שינה מסודרות. לפעמים לוקחים לנו מההפסקה שלנו לצורכי כוננויות, מסדרים, אבל את זה יש בכל צה"ל!

2.
הסטיגמה: תצפיתנית סוגרת מלא שבתות ולא רואה בית.

במציאות: להלן היציאות שלנו-
-בטירונות ובהכשרה - 12 ימים בבסיס, יומיים בבית (לפעמים לא סוגרות בכלל)
-בבסיס, לפני חפיפה על עמדה - 11 ימים בבסיס, 3 ימים בבית
-אחרי חפיפה - 10 ימים בבסיס, 4 ימים בבית
-אחרי שנה בצה"ל - 9 ימים בבסיס, 5 ימים בבית

אז נכון, אנחנו סוגרות כל שבת שנייה, אבל אם תשאלו אותי - יש לנו יציאות ממש שוות! במקום לצאת חמשו"שים אנחנו בסוף יוצאות שתי רגילות בחודש, שזה מלא! לאט לאט היציאות משתפרות, ותאמינו לי שיש גם תפקידים במודיעין שסוגרים יותר מאתנו.

בנוסף, ליד הרבה בסיסים יש יישובים סמוכים מהם ניתן להזמין אוכל, ובהרבה בסיסים יש אפשרות לביקורים בשבתות ובאמצע שבוע, כך שאפשר לשבת עם ההורים או בני/בנות הזוג בבית קפה במתת, למשל, ולהנות מההפסקה שלך עם אהובייך.

3.
הסטיגמה: זה תפקיד רק של בנות, בנים לא קשורים לתפקיד הזה.

במציאות: נכון שרב הזמן אתן רק בנות, אבל! בזמן משמרת אתן מכווינות כוחות (צנחנים, גולני, גבעתי, מה שאתן רוצות) ומדברות איתם. לפעמים הם גם באים לחמ"ל ויושבים איתך על הגזרה, או סתם בפינת העישון מקשקשים. אז אל תדאגו, תהיה לכן אינטרקציה עם בנים, יותר משחשבתן שתהיה!

4.
הסטיגמה: חיל איסוף קרבי? גרוע ממש! לא קשור למודיעין בשום צורה.

במציאות: הכי קשור שיש! פשוט קשה לפעמים לחבר אחד ועוד אחד. כל המידע שהתצפיתניות ושלוחמי האיסוף אוספים מגיע ישירות לחמ"ל אג"ם ומשם למודיעין האוגדה שאנחנו תחתיה.

5.
הסטיגמה: תצפיתנית זה לא תפקיד חשוב.

במציאות: העובדה היא שהתפקיד הזה חשוב מאוד. מלבד העובדה שזו הגנה על הגבולות בבט"ש (ביטחון שוטף), אנשי המודיעין איתם אנו עובדות שוקלים בכובד ראש כל זיהוי, כל פעיל מוכר וכל סיור, והאיסוף שלנו יכול להגיע אף אל הקמ"ן (קצין מודיעין) האוגדתי, זה שמחליט את ההחלטות הגדולות. 

6.
הסטיגמה: התנאים קשים ולכן התפקיד לא שווה את זה.

במציאות: אני לא אשקר לכן. התפקיד קשה וגם התנאים שלו, למרות שהם השתפרו מאוד מאז 5 מחזורים לפניי וכן ישתפר במחזורים אחריי - שינו את כמות שעות התצפית, הביאו לכל חמ"ל מטבחון, אספקות אוכל לתצפיתניות, מועדון לתצפיתניות וכו'.

ובכל זאת, יש בנות שקשה להן לסגור שבת, וזה מובן. בעיקר אם הבסיס רחוק מהבית.

לאחר שניפצנו כמה סטיגמות, אסביר קצת על אופי התפקיד ועל האיזורים בהם אנו מתמקדות.
נחלק את המדינה לחמישה חלקים מהם אנו צריכות להגן על יישובי ישראל:

-סוריה
-לבנון
-עזה
-איו"ש (איזור יהודה ושומרון)
-מצרים

בין האיזורים האלה, לצד הגבול או בתוך יישובים, נמצאים בסיסי חיל האיסוף הקרבי, ושם גם חמ"לי התצפיתניות. בכל גזרה יש מספר חמ"לים, ולכל חמ"ל אופי משלו, שכמובן מי שאחראיות על אותו אופי הן - אנחנו!

אני שירתתי בגזרת לבנון ופתחתי עם בנות המחזור שלי את "חמ"ל ים נחושת - חמ"ל מיוחדים". החמ"ל עובד בשיתוף ישיר עם מודיעין ופועל... קצת אחרת. התנאים יותר טובים, אבל העבודה יותר קשה ויותר דורשת, ומי שרוצה להגיע לחמ"ל הזה צריכה להראות שיש לה מוטיבציה, רצון לשנות, לחקור וללמוד וכן, גם להקריב קצת משעות הפנאי שלה. יש חמ"ל דומה בסוריה, הנקרא "רמות הבשן".

אהיה כנה אתכן ואוסיף שלא יצא לי להיות בחמ"ל רגיל. אני רק יכולה לספר לכן מחוויות של חברות לתפקיד, שזו חוויה מטורפת. לא סתם אומרים, שאף אחת לא רוצה להתגייס לתפקיד, אבל כשתצפי משתחררת היא יודעת שאם הייתה חוזרת בזמן, לא הייתה בוחרת תפקיד אחר.

כמה טיפים לסיום

מצאי לך את החברה או החברות הקרובות שלך. את תעלי איתן משמרות, תבלי איתן את השבתות ואתן תתמוכנה אחת בשנייה לאורך כל השירות. ככה אני שרדתי את השירות שלי!

החמ"ל הופך להיות הבית השני שלך. קשטי לעצמך את החדר, הביאי ספרים להעביר את הזמן ועשי את מה שאת אוהבת לעשות. אל תוותרי על התחביבים שלך!

הילחמי על העקרונות שלך. אם את מרגישה שהסגל לא הוגן איתך, אם משהו לא מסתדר לך, דברי בקול רם והתעקשי עד שתקבלי את מבוקשך. את תצפיתנית, וכל העולם הוא שלך אם רק תהיי מספיק אסרטיבית. למדתי את זה מאוחר מדי בתפקיד.

חתרי לשינויים. הנה סוד- שום דבר לא מושלם בצה"ל, וגם לא בתפקיד שלנו. עשי שיהיה לך כמה שיותר נוח, וגם לאלה הבאות אחרייך.

תהיי אמיתית וכנה. את הולכת לסגור שבתות עם אותן בנות במשך שנתיים ואתן צריכות את התמיכה אחת של השנייה, ואמון הוא המפתח.

הטיפ הכי חשוב: תהני מהרגע! היה לי שירות מזעזע מהרבה בחינות אך גם מדהים מבחינות אחרות. אני נוטה לזכור את הכיף ואת החוויות הטובות, כי באמת נהניתי מהרגע. אני מאחלת לך שתקחי את הטיפ הזה ברצינות ושתצליחי לראות את הטוב בכל סיטואציה. הצבא הוא מקום לא קל, אבל אפשר להפוך אותו ליותר סביל.

סוד קטן - תצפיתנית זה כמו השאלה על הביצה והתרנגולת. אם בנות לא באות לתפקיד, אין תקן והתנאים יותר קשים, ואם התנאים יותר קשים, בנות לא באות לתפקיד.

אז כן, יש בנות שיגידו לכן, לא, אל תתגייסו לתפקיד תצפיתנית!!! ככה אמרו לי. אבל אני לא מתחרטת. היה לי שירות משמעותי יותר מ-80% מהחיילים בצה"ל, חוויתי חוויות שלא אשכח. הייתי באמת משמעותית, גם אם לפעמים קשה היה לי להבין את זה.

בהצלחה בגיוס,
ונראה אתכן בחמ"ל!

אל תשכחו, 
אנחנו העיניים של המדינה.

אולי יעניין אותך גם

חם באתר

תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי שימוש

שלח

עוד במדור עולם החיילים

חזרה לעוצר יציאות? מצב הקורונה בצה"ל

בצה"ל הודיעו השבוע על חזרה לשגרה - אך עליה בנתוני התחלואה ואי שמירה על הנחיות יכולה להוביל במהרה לנסיגה בהקלות והחזרת העוצר לבסיסים.

ההפרעה שחיילים רבים סובלים ממנה ומכחישים

פוסט טראומה היא הפרעת חרדה המאפיינת בעיקר יוצאי מלחמות, מתפתחת כתגובה לטראומה, שהובילה להתמודדות עם סכנת מוות ואיום ממשי על החיים והביטחון. חוויה שכוללת אימה ותחושת חוסר ישע אותה חווים לוחמים רבים שהשתתפו במערכות צבאיות. הטיפול בחרדה מתחיל בהכרה בבעיה. הטקסט הבא מציג התמודדות של חייל משוחרר עם התופעה שרבים מנסים להדחיקה.

קורונה בצה"ל - מדיניות חלם?

ימי הקורונה מביאים עימם שינויים רבים בשגרה של חיילי צה"ל. לאחרונה אנו מקבלים המון תלונות מחיילים בדבר היציאה לבתים ואיסור הנסיעה בתחב"צ.

הבשורה שכולם חיכו לה: הלוחמים חוזרים הביתה

לוחמים ועדיין לא יצאתם הביתה? החל משבוע הבא תוכרז חזרה מלאה לשגרת היציאות הרגילה - עשרות אלפי לוחמים שנמצאים בבסיסים קרוב לחודשיים יזכו לחופשה.

עוד בחיילים מצייצים

חם באתר

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר