הלוחמים שנדדו מהשבט האבוד בהודו - ישר לבא"ח נח"ל

מערכת חיילים מצייצים 16.06.2019

עוד בכפר מניפור שבהודו, כשהיה ילד קטן, כבר דיברו עם בנימין על הגיוס לצה"ל, איתן עדיין מתרגל ל-"20 שניות זוז", אבל כבר חולם להקים משפחה בישראל. זהו סיפורם של "בני המנשה" - שיחד עם עוד שלושה חברים מהודו התגייסו כלוחמים לחטיבת הנח"ל, ומתחילים להרגיש כאן ממש כמו בבית
מערכת חיילים מצייצים 16.06.2019

אתר צה"ל חשף את סיפורם המדהים של חבר'ה צעירים מ"בני המנשה" שנדדו משבטים אבודים בהודו, עלו לישראל והפכו ללוחמים קשוחים.

"איזו שאלה תמיד שואלים כשפוגשים אתכם לראשונה?"

לטוראי בנימין טאוטנג וטוראי איתן טונונג תמיד יש תשובה מוכנה בקנה לשאלה הזו. שניהם צוחקים כמה שניות ואז אומר בנימין - "ברור שהדבר הראשון שישאלו יהיה תמיד אם אנחנו מתאילנד או מהפיליפינים, כי ככה אנחנו נראים".

"השלב השני", מצטרף איתן, "מגיע מיד אחרי שאני מספר שאני בכלל מהודו. התגובה האוטומטית לרוב היא 'אה, אז אתה מניו דלהי או מומבאי?' זה מה שהחברים מהצבא שומעים על הודו. הרבה אנשים לא מכירים את 'בני המנשה', לא יודעים למה אנחנו נראים ככה או איך זה שבאנו ממקום כל כך רחוק לשרת בצה"ל. אז אני לוקח את הזמן לומר 'רגע אחי, בוא ואני אסביר לך מי אני ומאיפה אני בא'".

'בני המנשה' הם חלק מבני השבטים השוכנים בכפרים שעל גבול הודו-מיאנמר (זו גם הסיבה למראה הייחודי שלהם, שמאפיין את אנשי האזור בו גרו),  ומזהים את עצמם כיהודים בני שבט מנשה - אחד מעשרת השבטים שגלה מארץ ישראל בסוף תקופת בית ראשון. "אני זוכר את עצמי חי כיהודי במניפור מהרגע שנולדתי", מספר טוראי בנימין, אח לשמונה, חמישה מהם עדיין בהודו, "לא היו סביבי חברים יהודים והיה קשה לשמור מצוות בסביבה כזו, אבל בסביבה הקרובה היינו מברכים וחובשים כיפה. אלו היו החיים שהתרגלנו אליהם".

"כבר מגיל 7-8 אמא שלי התחילה לדבר על העלייה לישראל והגיוס לצבא. היא תמיד דיברה על זה כאילו זה משהו גדול שאנחנו מצפים לו - שכבר מגיע מטוס ואוסף אותנו ארצה", הוא נזכר, "כל הזמן חשבתי - 'זה בקרוב?', וככל שבגרתי הבנתי שצריך לחכות ובסוף זה יגיע - עליתי כשהייתי בן 17".

מבחינת איתן, החיים בישראל היו המשך מתבקש של החיים בהודו. "אמא שלי חיכתה לעלייה כי זה יהפוך אותנו הכי קרובים ליהדות", הוא מעיד, "הגעתי לארץ כשהייתי בכיתה י', ולמרות שמעולם לא הייתי כאן - הרגשתי שחזרתי הביתה".

השניים עלו לארץ. איתן עבר לגור במגדל העמק, בנימין - בקריית שמונה. בעזרת ארגון 'שבי ישראל' התאקלמו, השתלבו בתיכון, החלו ללמוד עברית באולפן ולאחר מכן הצטרפו לישיבות הסדר. "כל מה שאני זוכר מהתקופה של תחילת החיים בארץ היא שהסתובבתי עם משפט אחד בראש כל הזמן - 'אני לא מאמין, אני לא מאמין שהגיע סוף סוף היום הזה ואני כאן'", מספר איתן בהתרגשות, ובנימין מוסיף, "פתאום התחלנו להכיר עוד בני מנשה שעלו וחשבנו על המשך הדרך שלנו יחד בארץ".

גיל 18 הגיע, ואיתו גם המחשבות על הגיוס לצה"ל. יש כאלה שאולי הופתעו מהמהלך, אבל לבנימין ואיתן הוא נראה טבעי בדיוק כמו לכל בן נוער שגדל והתחנך בישראל. "לפני שעליתי לארץ", משתף איתן, "בירכו אותי ב'בעזרת השם תתגייס לצבא ותגן על ישראל', לא ידעתי כלום על החטיבות השונות, אבל חלמתי על זה, היה לי ברור שאהיה לוחם".

בנוסף למספר חברים מהקהילה שכבר משרתים בחטיבת הנח"ל, התגייסו בנימין ואיתן יחד עם שלושה 'בני מנשה' אחרים במחזור מרץ 19' של החטיבה. "יום הגיוס היה ממש מרגש, לא הורדנו את החיוך מהפנים", מספר איתן, "כשהגענו לבא"ח וראינו פתאום את הלוחמים רצים ונושאים נשק - הבנתי שזה הדבר האמיתי".

כשטוראי בנימין נשאל מה הפתיע אותו במסגרת הצבאית, הוא מתעקש ששום דבר לא תפס אותו לא מוכן. "לפעמים זה קשה, כי זה חייב להיות קשה - אם זה לא קשה אתה לא לוחם", הוא קובע בביטחון. איתן מצידו מודה שהריחוק מהמשפחה לא פשוט: "היה לי קשה לנתק קשר ולא לדבר איתם במהלך היום, ופתאום הכול מתנהל בזמנים קבועים - 5 דק' לשם, 50 שניות עמדת בח'". 

"אבל מה שעזר לשנינו", הם מסתכלים זה על זה בחיוך, "זה החברים, לא חסר אנשים לשתף אותם בחוויות ובמה שעובר עלינו. אחרי כמה זמן החטיבה הפכה לבית בשבילנו, גם בתור קהילה קטנה של 'בני מנשה' בתוך הטירונות, וגם כשהשתלבנו עם שאר החברים".

"במחזור מרץ 19' יש 40 חיילים בודדים, כאשר 33 מהם הם בודדים מובהקים הזכאים לכלל המעטפת הצה"לית. רק בפלוגה שלי יש 22 חיילים בודדים מרקע שונה", מעיד סרן תום כרמי, מפקד הפלוגה של טוראי טאוטנג וטוראי טונונג, "ועל אף המוטיבציה הגבוהה והחוזק הנפשי האדיר שלהם, כמובן שזה דורש מעטפת נוספת. אנחנו דואגים לכל מה שצריך כדי לאפשר להם חווית שירות משמעותית והתמקדות במשימה. חיילים בודדים עבורי זו רק הגדרה - אף אחד לא יישאר כאן בודד מבחינתנו".

"כשאני מסתכל על הלוחמים הבודדים, אני לא תמיד מבין מאיפה באה הבגרות הזו", הוא מתפעל, "ואז אני עונה לעצמי שרק כאן אפשר למצוא חיילים שכבר עברו מצבים מורכבים מנטלית ופיזית עוד לפני השירות הצבאי".

"כשמדובר באותם לוחמים שהגיעו מ'בני המנשה', הם ללא ספק בין המובילים ביותר במחלקה שלהם ובפלוגה בכלל - מלאים ברוח וערכים", הוא מתגאה, "לראות אותם מעבירים שיחת רבאק לחברים שלהם לצוות, כשאני יודע מה הם היו צריכים לעבור כדי להגיע למקום בו הם נמצאים היום - אין מרגש מזה".

במבט קדימה, הציפיות שלהם מעצמם דומות אבל שונות, בכל מקרה - הן מתממשות אך ורק כאן, בישראל. "אני חושב אולי להמשיך בצבא, כי בשבילי זה שילוב של רוחניות וגשמיות - ערכים, רוח ועבודה קשה", משתף בנימין, "אפילו עד רמת המ"מ". החלום המרכזי של איתן כרגע, כפי שהוא מעיד, זה "להיות לוחם עד הסוף ולסיים את השירות הקרבי שלי כמו שצריך". אבל מה אחר כך? "זה אולי נשמע קצת מוזר", הוא עוצר לרגע, "אבל אני כבר חולם על לבנות כאן את המשפחה שלי".

"המסר המרכזי שאני רוצה להעביר לחברים שלי ולאלו שיבואו אחרי זה - מוטיבציה עד הסוף", מסכם בנימין וממהר להדגים בעזרת דימוי צבעוני: "ישראל מבחינתי היא כמו העיניים שלי - אני מחויב לשמור עליה מכל משמר כדי לראות הכול בבירור".

תומי שטוקמן, מערכת אתר צה"ל

אולי יעניין אותך גם

חם באתר

תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי שימוש

שלח

עוד במדור עולם החיילים

חזרה לעוצר יציאות? מצב הקורונה בצה"ל

בצה"ל הודיעו השבוע על חזרה לשגרה - אך עליה בנתוני התחלואה ואי שמירה על הנחיות יכולה להוביל במהרה לנסיגה בהקלות והחזרת העוצר לבסיסים.

ההפרעה שחיילים רבים סובלים ממנה ומכחישים

פוסט טראומה היא הפרעת חרדה המאפיינת בעיקר יוצאי מלחמות, מתפתחת כתגובה לטראומה, שהובילה להתמודדות עם סכנת מוות ואיום ממשי על החיים והביטחון. חוויה שכוללת אימה ותחושת חוסר ישע אותה חווים לוחמים רבים שהשתתפו במערכות צבאיות. הטיפול בחרדה מתחיל בהכרה בבעיה. הטקסט הבא מציג התמודדות של חייל משוחרר עם התופעה שרבים מנסים להדחיקה.

קורונה בצה"ל - מדיניות חלם?

ימי הקורונה מביאים עימם שינויים רבים בשגרה של חיילי צה"ל. לאחרונה אנו מקבלים המון תלונות מחיילים בדבר היציאה לבתים ואיסור הנסיעה בתחב"צ.

מצאנו אותן: הלוחמות הכי קשוחות בצה"ל

האפשרויות הרחבות עבור מתגייסות לשרת שירות קרבי, הביא חלק מהן לבחור בשירות פחות שיגרתי, בחיל התותחנים - כמסגרת בה יוכלו לבטא את יכולותיהן והאמביציה הרבה איתן הן מגיעות לשירות משמעותי בצה"ל. הן עוברות את אותו המסלול, משתתפות בתעסוקה מבצעית ומפקדות על חיילים. לוחמת באגד ארטילרי 215 נחשבות ללוחמות הקשוחות בצה"ל.

עוד בחיילים מצייצים

חזרה לעוצר יציאות? מצב הקורונה בצה"ל

בצה"ל הודיעו השבוע על חזרה לשגרה - אך עליה בנתוני התחלואה ואי שמירה על הנחיות יכולה להוביל במהרה לנסיגה בהקלות והחזרת העוצר לבסיסים.

מצאנו אותן: הלוחמות הכי קשוחות בצה"ל

האפשרויות הרחבות עבור מתגייסות לשרת שירות קרבי, הביא חלק מהן לבחור בשירות פחות שיגרתי, בחיל התותחנים - כמסגרת בה יוכלו לבטא את יכולותיהן והאמביציה הרבה איתן הן מגיעות לשירות משמעותי בצה"ל. הן עוברות את אותו המסלול, משתתפות בתעסוקה מבצעית ומפקדות על חיילים. לוחמת באגד ארטילרי 215 נחשבות ללוחמות הקשוחות בצה"ל.

4 השיטות הנפוצות ביותר להוצאת גימלים

כמעט כל חייל בצה"ל ביקר במרפאות "ביקור רופא" או אצל רופא היחידה כדי להוציא גימלים ולאפשר לעצמו לנוח בבית עוד מספר ימים. לעומת החיילים שביקרו פעמים בודדות במרפאות, יש את אלו שנוהגים לבקר אותן באופן קבוע בצאת השבת. בדקנו עבורכם מהן השיטות הנבחרות של החיילים להוציא גימלים..

אחת ולתמיד: זה מה שבאמת מותר ואסור בצה"ל

מתגייסים בקרוב לצבא? כבר חיילים? ריכזנו עבורכם את כל נהלי הדיגום של צה"ל - החל מהנעליים ועד השיער (זקן) והתכשיטים. הגיע הזמן שנבין אחת ולתמיד מה מותר ומה אסור.

חם באתר

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר