צה"ל הכריז: זה הגיבוש הכי קשה שרק מעטים מצליחים לעבור

מערכת חיילים מצייצים 26.12.2020

בוקר או לילה, ים או חוף, הקאות או סיבולת - זה גיבוש שבו כלום לא בטוח חוץ מאפקט ההפתעה. כך נראים ימי הגיבוש שנחשבים לקשים ביותר בצה"ל ומעטים המלש"בים שמצליחים לעבור אותם.
מערכת חיילים מצייצים 26.12.2020

היום השני לגיבוש החובלים, השעה היא ארבע וחצי בבוקר, אבל המתגבשים לא יודעים את הפרט הזה. המלש"בים, שלא מקבלים גישה לטלפונים ולשעונים לאורך כל הגיבוש, בדיוק הוקפצו. 

 

הם מתחילים מסע תד"לים (תרמיל דרך ללוחם) בחמש לפנות בוקר, ויחזרו עם זריחת השמש כדי לאכול. אחד המתגבשים יוצא מהמתחם עם תיק - עברו רק 24 שעות מתחילת הגיבוש וכבר עשרה מהם החליטו לפרוש בגלל הקושי, מה שמשאיר אותנו עם 45 חובלים פוטנציאלים.

 

המסקנה העיקרית שלי מהגיבוש, שהתפצל לשני 'מחזורים' בשל הקורונה בשבוע חורפי במיוחד, היא שתמיד, אבל תמיד - צריך לצפות להפתעות. המלש"בים מתאמנים לבוחן הבר-אור שיתקיים ביום הראשון, והם יודעים שהתהליך יסתכם בפגישה עם פסיכולוג, אבל למה יקרה בין לבין - אין דרך להתכונן. "אתה יודע שזה יקרה וזה עדיין מפתיע. לא יודעים את כל מה שיהיה שם, לא משנה כמה בודקים מראש", אומר לי אופק, אחד הנערים, על מסעות הבוקר. 

 

אבל חוץ מההפתעות שהמפקדים מתכננים מראש בכל פעם מחדש, יש גם כאלה שמגיעות 'מלמעלה'. בגיבוש הראשון, בגלל מזג אוויר סוער, יום הים הידוע עבר למתכונת קצת שונה. המלש"בים עשו "מילוט נפש" - תרגיל בו נכנסים בשורות לתוך הים עם מדים וחגורת הצלה, ונשכבים על הגב, כדי לדמות התנהלות במצב של נפילה מסירה. את התרגיל הזה, כל מי שיוצא להפלגה נדרש לעבור.

 

אחרי סיום התרגיל, המתגבשים חזרו אל החוף - שם הם עברו משימות ומבחנים, שביום רגיל היו עוברים בלב הים, בסירות גומי לא ממונעות. "אנחנו אפילו לא יודעים אם יש לנו מחלת ים", משתף מיכאל, מלש"ב נוסף, ואנחנו צוחקים על שסיים את הגיבוש עם טעם של עוד, ועל הסיבולת שעוד תצטרך להיבחן.

 

מה שמיכאל לא יודע זה שבדרך כלל ביום הים הכי הרבה מתגבשים חותמים ויתור ופורשים - כך גילה לי מפקד גיבוש החובלים מזה 12 שנה, סא"ל (מיל') נתי דביר. "הים עצמו ממש מפחיד, מסרבל ועושה בחילה", הוא חושף, "זה היום הכי קשה מבחינה פיזית".

 

מה הפרופיל הקלאסי שמחפשים לחובל? לפי סא"ל (מיל') דביר, אין כזה - רק דרישות. "מחפשים אנשים שיש להם יכולת לימוד עצמית, יכולת להכיר ולתפעל מערכות טכנולוגיות חדשות, פוטנציאל פיקודי שאפשר לפתח, כי זה גם קורס קצינים, וחוסן פיזי שיאפשר לעמוד במאמצים בים", הוא מפרט, בעודנו עומדים במרינה וצופים במלש"בים מתפעלים את המשימות על החוף, כשמולם הים הגועש.

הגלים החזקים מתנפצים על הסלעים שמתחתינו, וסא"ל (מיל') דביר מצהיר: "לא אכפת לנו אם הם מקיאים בים, השאלה היא איך הם מתפקדים בזמן הזה. אם יש לך מחלת ים או לא זה עניין של מזל - זה משהו שמקבלים מלידה. המבחן הוא אם אתה יכול ללמוד לתפקד תוך כדי". 

 

"הקורס ארוך יותר היום", מפקד הגיבוש משווה את ההכשרה לתקופתו כחייל בקורס החובלים של שנת 1985, "היום הוא מאופיין בהרבה יותר אוריינטציה טכנולוגית - החיילים עובדים עם סימולטורים משוכללים יותר, והספינות עצמן עברו קפיצה טכנולוגית מאוד גדולה".

 

"התכונות הנדרשות - יכולת פיקוד, יכולת לימוד וחוסן פיזי - נשארו אותו דבר. זה מה שמאפשר לקצינים כמוני למיין אותם גם היום". הוא מישיר מבט אל המלש"בים הנמרצים ומגניב חיוך: "אבל היום הם הרבה יותר חכמים מאיתנו". 

 

כשעשרות הנערים נעמדו ב-ח' בבה"ד זרוע הים שבחיפה, היה קשה שלא להבחין במדים היחודיים שהם לבשו - מדים בהירים עם כתמי הסוואה בגווני חום. כששאלתי למה הם לובשים מדים כאלה התשובה שקיבלתי הייתה: "כדי שירגישו כחיילים מן השורה".

 

חוץ מהמדים השונים, המתגבשים נדרשו לשאת בכל רגע נתון גם רובי דמה, ומימיות, שהניחו  לצד רגל ימין בכל פעם שהם עומדים, כמעט כמו בטירונות אמיתית. 

 

בתחילת הגיבוש, המועמדים מקבלים פנקסים עם חומר לימודי - אותו הם צריכים לדעת מ-א' ועד ת'. בכל רגע פנוי הם פותחים את הפנקס ומתחילים לשנן מתוך ידיעה שייבחנו עליו מספר פעמים לאורך הגיבוש. המבחנים, כמו שכנראה ניחשתם, מתקיימים בזמנים לא ידועים, וחלוקת החומר, גם היא - הפתעה. 

 

המחזור השני של הגיבוש זכה למזג אוויר יותר נוח, ועבר את יום הים הקלאסי - הם חולקו לשמונה סירות וחתרו לעומק הים, כאשר על כל סירה היה גם חובל לשעבר. את סירות הגומי ליוו שתי סירות ממונעות, ועליהן הצוות הפיקודי, שפיקח על המתרחש ועזר בעת הצורך.

 

"לעמוד שעות בתוך ספינה מיטלטלת זה משהו שמצריך סיבולת", שיתף אותי החובש שהצטרף אלינו, לאחר שטיפל במתגבש שהקיא, "מעבר לזה, נדרשת יכולת להתמודד עם מצבים קשים לאורך זמן, בתנאים קיצוניים של אי נוחות".

 

אם שאר החוויות לא הוכיחו את זה, כשנדרשתי לבצע את מילוט הנפש כאחד האדם, הבנתי - הקושי העצום בגיבוש מחלץ מבודדים בלבד תמהיל של אומץ, סיבולת, כושר פיזי, יכולות למידה והסתגלות למצבי קיצון. 

את שאר היום העברתי במדים יבשים, על הסירה הפיקודית, וצפיתי בנערים ובנערות, שהמשיכו להילחם על מקומם בין הטובים ביותר. מבין מאות המתמיינים - יתגייסו רק כ-20% לקורס הנחשק, ורק כשליש מהם, יסיימו אותו - ויהיו החובלים הבאים של זרוע הים.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר צה"ל

אולי יעניין אותך גם

חם באתר

תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי שימוש

שלח
2

גיבוש

617 27/03/2021 10:23
גיבוש ימס לא רואה ממטר כל גיבוש אחר.
1

גיבוש של משחקי קופסא

דוד 27/12/2020 07:10
לכו תעשו גיבוש סיירות

עוד במדור עולם החיילים

פורסמו היחידות המצטיינות לשנת 2020

השבוע הוכרזו היחידות המצטיינות הזוכות בפרס הרמטכ"ל לשנת 2020, שיוענק בטקס שיתקיים בחודש הבא. האם היחידה שלכם ברשימה?

חיפשנו ומצאנו: 3 תפקידים שאין סיכוי שאתם מכירים

לאורך השנים אנו במערכת "חיילים מצייצים" מעניקים לצעירים העומדים לפני גיוס, טעימה אודות התפקידים הרבים הקיימים בצה"ל. לארגון הרחב והמסואב היצע רחב של תפקידים, בין אם חלקם סטנדרטיים בתוך המסגרת צבאית, כשאחרים ניתן להגדיר כיוצאי דופן והזויים.

יחידת הרפאים המסתורית שאף אחד לא מכיר

ב-2019 הוקמה בצה"ל היחידה הרב-ממדית שזכתה לכינוי יחידת "רפאים". יחידה קרבית מובחרת הפועל תחת עוצבת "ברק" והקמתה הייתה כחלק מתוכנית "תנופה" – תוכנית שמטרתה להיערך ללחימה בשדה הקרב העתידי.

האם יש מש"קי ת"ש בצה"ל?

תפקיד מש"קית ת"ש מהווה את אחד מהתפקידים המזוהים יותר עם נשים מאשר גברים בצה"ל. מדובר על תפקיד המקביל לתפקיד של עובדת סוציאלית ויועצת בבתי הספר, כשבצה"ל רואים הכרח להכשיר גם גברים לאותו התפקיד.

עוד בחיילים מצייצים

האם יש מש"קי ת"ש בצה"ל?

תפקיד מש"קית ת"ש מהווה את אחד מהתפקידים המזוהים יותר עם נשים מאשר גברים בצה"ל. מדובר על תפקיד המקביל לתפקיד של עובדת סוציאלית ויועצת בבתי הספר, כשבצה"ל רואים הכרח להכשיר גם גברים לאותו התפקיד.

הכירו את נדב צדוק יאיר

בצה"ל ידעו תמיד לאורך השנים לעשות ניצול מיטיבי של כוח האדם שלו ידע נרחב בתחומים רבים עימו הגיעו לישראל. כך קרה גם עם נדב צדוק יאיר. דמות יוצאת דופן, בעלת סיפור חיים מעניין שצה"ל ומערכת הביטחון הישראלית שזורים בה גם כן.

4 השיטות הנפוצות ביותר להוצאת גימלים

כמעט כל חייל בצה"ל ביקר במרפאות "ביקור רופא" או אצל רופא היחידה כדי להוציא גימלים ולאפשר לעצמו לנוח בבית עוד מספר ימים. לעומת החיילים שביקרו פעמים בודדות במרפאות, יש את אלו שנוהגים לבקר אותן באופן קבוע בצאת השבת. בדקנו עבורכם מהן השיטות הנבחרות של החיילים להוציא גימלים..

חיפשנו ומצאנו: 3 תפקידים שאין סיכוי שאתם מכירים

לאורך השנים אנו במערכת "חיילים מצייצים" מעניקים לצעירים העומדים לפני גיוס, טעימה אודות התפקידים הרבים הקיימים בצה"ל. לארגון הרחב והמסואב היצע רחב של תפקידים, בין אם חלקם סטנדרטיים בתוך המסגרת צבאית, כשאחרים ניתן להגדיר כיוצאי דופן והזויים.

חם באתר

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר