על החשיבות של הליווי המשפטי בהליכים בצבא

עו"ד רן כהן רוכברגר | תוכן מקודם 02.06.2021

כל מי שמשרת בצבא עלול למצוא עצמו, לפתע וללא כל הכנה מוקדמת, כשהוא נאלץ להתמודד עם הליך משפטי שמתנהל נגדו. זה יכול להיות הליך פלילי (חקירה, מעצר, כתב אישום), הליך משמעתי מורכב, הליך סיגלי (הדחה, פיטורים משירות קבע) ועוד סוגי התמודדויות. מה עושים במצבים אלה? כיצד נכון לפעול? מי יכול לסייע בנקודת שפל כזו, שגוררת איתה גם מצוקה נפשית וגם מתח והשלכות רוחב? על כך בקצרה בטור זה.
עו"ד רן כהן רוכברגר | תוכן מקודם 02.06.2021

חיילים - בסדיר ובקבע - החשודים בכך שעברו עבירות פליליות במסגרת שירותם הצבאי חשופים לחקירה פלילית ככל אזרח. אך בשונה מאזרח הנחשד בעבירה פלילית, החקירה הפלילית נגד המשרתים בצבא מתבצעת, כידוע, על ידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) ולא על ידי משטרת ישראל.

אם בחקירת מצ"ח כזו נאסף חומר חקירה שמקים סיכוי סביר להוכחת האשמה בעיני התביעה הצבאית, יוגש כתב אישום נגד המשרת והוא יידון בפני בית דין צבאי ולא בפני בית משפט אזרחי "רגיל".

החקירה הפלילית בצבא וההליך המשפטי שבעקבותיה שונים במידה רבה מההליכים המקבילים באזרחות, הגם שלפעמים מדובר בעבירות ובאישומים זהים. חשוב לדעת שלא פעם ייעוץ משפטי "רגיל" שניתן לאזרח בחקירתו במשטרה אינו מותאם לדינים ולכללים המיוחדים להליכים הפליליים בצבא.

כך למשל, באזרחות ככלל לא נאכפות בסנקציה פלילית ממשית עבירות השימוש העצמי בסם מסוג קנאביס ("גראס"), ואילו במערכת הצבאית לא רק שעבירות אלה נאכפות בכלים פליליים אלא שבמקרים רבים הן אף מובילות לענישה משמעותית ואף לרישום פלילי מכביד שילווה את מי שהורשעו גם לאחר שחרורם מהצבא.

דוגמה נוספת לפער בין האכיפה באזרחות לזו במערכת הצבאית היא בהקשר לעבירות המין. בצבא נבחנת חומרת המעשים גם למול היבטים משמעתיים וסיגליים ובשים לב ליחסי פיקוד ומרות - נסיבות שכמעט שאין להן ביטוי באכיפה הפלילית בחיים האזרחיים.

בצבא קבועות גם עבירות ייעודיות למערכת הצבאית שהתמודדות נכונה עימן מחייבת ליווי של עורך דין בקיא ומנוסה בתחום, כמו למשל עבירות העריקות וההשתמטות מגיוס (העדר מהשירות שלא ברשות), סירוב פקודה, התנהגות שאינה הולמת ועבירות הקשורות לאחריות פיקודית.

התמודדות מיטבית עם תיקים אלה מחייבת היכרות מעמיקה עם המערכת הצבאית, ולא פעם ייעוץ משפטי מותאם מתחילתו יכול להביא לתוצאה הטובה ביותר מבחינת מי שעומד בפני ההליכים.

לשם המחשה אפשר להזכיר שבתיקי עריקות, טיפול משפטי מותאם עשוי להוביל להתאמת תפקיד מתאים למשרת או להבאת המשרת בפני ועדת התאמה לשירות לצורך קבלת פטור משירות. לעיתים סוג הפטור ישפיע באופן משמעותי על המשך התיק הפלילי ועל העונש הצפוי. התאמת פרופיל רפואי יכולה להשליך על המשך המעצר ואף להוביל לסגירת התיק.

חשוב לדעת שמדיניות האכיפה של הפרקליטות הצבאית היא מחמירה ואינה זהה למדיניות התביעה המשטרתית ופרקליטות המדינה. דוגמה לכך היא במדיניות ההסדרים המותנים. הסדר מותנה הוא "חוזה" שנחתם בין התביעה לבין הנאשם בעבירות במדרג חומרה נמוך יחסית, ומטרתו לתת לנאשם הזדמנות נוספת להוכיח את עצמו בתקופת זמן מוגדרת. אם האדם יעמוד בתנאי ההסדר - ייסגר התיק. מדיניות התביעה הצבאית בהקשר זה מצומצמת ונוקשה יותר ונוגעת לעבירות ספורות ובנסיבות מסוימות בלבד.

הפער שהוא אולי המשמעותי ביותר בין המערכת האזרחית לצבאית נוגע לדיני המעצר בצבא. באזרחות ייקבע מעצרו של חשוד או נאשם במקרים מצומצמים יחסית, לעומת מקרים רבים בצבא שבהם התביעה תדרוש את מעצר החייל, גם בעקבות אירועים פחות חמורים בגין עילות מעצר ייחודיות לצבא.

ועוד בהקשר זה - בעוד שבמרבית העבירות במדרג החומרה "בינוני" יסתפקו בתי המשפט באזרחות בחלופת מעצר של מעצר בית, הרי שלמשרתים בצבא אין אפשרות לצאת למעצר בית ועל הסנגור הצבאי להציג חלופות יצירתיות מתוך העולם הצבאי.

להליכים הפליליים בצבא השלכות הרות גורל על השירות הצבאי של המשרת וגם על החיים שלאחר השירות, ולא רק בהקשר של הרישום הפלילי. הרשעה בבית הדין הצבאי בעבירות מעולם הסמים, למשל, תוביל כמעט תמיד להעמדה בפני "ועדת סמים" שלה סמכות לפטור משירות או לשנות את שיבוצו של החייל, ואנשי קבע שנמצאו לגביהם ראיות לביצוע עבירות, כמעט תמיד יובאו בפני ועדה להתרת התחייבות, וועדות שכר ויעמדו בפני השעיה או הדחה מתפקיד.

חשיבות הליווי המשפטי של סנגור צבאי מיומן היא קריטית גם בהקשר של היכרות עם ההשלכות שיש להליך הפלילי על המשך השירות של המשרת וכיצד ניתן, כבר מתחילת הדרך, לרתום את המפקדים ואת הגורמים הרלוונטיים במערכת כך שתושג התוצאה הרצויה ביותר למשרת, במקביל לטיפול בהליך הפלילי.

בשורה התחתונה - נתקלתם חלילה במצב שעלול לסכן אתכם בצבא מבחינה משפטית? זומנתן לחקירה במצ"ח? נעצרתם? הוגש נגדכן כתב אישום? זומנתם לוועדה צבאית שעלולה להכריע את גורל השירות שלכם בצבא? חשוב מאוד להתייעץ כבר בהזדמנות הראשונה עם עורך דין מקצועי ומיומן בעל היכרות מעמיקה עם דיני הצבא ועם ההליכים הפליליים והפיקודיים בצבא.

עו"ד רן כהן רוכברגר, אלוף משנה במיל', לשעבר הסנגור הצבאי הראשי

ראש המחלקה הפלילית במשרד ליבליך-מוזר-גליקועדת צבא וביטחון - מחוז מרכז לשכת עורכי הדין

פרטים ליצירת קשר:
טלפון: ‭03-5442370
מייל: [email protected]
פייסבוק: https://bit.ly/34FA98m

 

אולי יעניין אותך גם

חם באתר

תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי שימוש

שלח

עוד במדור עולם החיילים

פורסמו היחידות המצטיינות לשנת 2020

השבוע הוכרזו היחידות המצטיינות הזוכות בפרס הרמטכ"ל לשנת 2020, שיוענק בטקס שיתקיים בחודש הבא. האם היחידה שלכם ברשימה?

חיפשנו ומצאנו: 3 תפקידים שאין סיכוי שאתם מכירים

לאורך השנים אנו במערכת "חיילים מצייצים" מעניקים לצעירים העומדים לפני גיוס, טעימה אודות התפקידים הרבים הקיימים בצה"ל. לארגון הרחב והמסואב היצע רחב של תפקידים, בין אם חלקם סטנדרטיים בתוך המסגרת צבאית, כשאחרים ניתן להגדיר כיוצאי דופן והזויים.

יחידת הרפאים המסתורית שאף אחד לא מכיר

ב-2019 הוקמה בצה"ל היחידה הרב-ממדית שזכתה לכינוי יחידת "רפאים". יחידה קרבית מובחרת הפועל תחת עוצבת "ברק" והקמתה הייתה כחלק מתוכנית "תנופה" – תוכנית שמטרתה להיערך ללחימה בשדה הקרב העתידי.

האם יש מש"קי ת"ש בצה"ל?

תפקיד מש"קית ת"ש מהווה את אחד מהתפקידים המזוהים יותר עם נשים מאשר גברים בצה"ל. מדובר על תפקיד המקביל לתפקיד של עובדת סוציאלית ויועצת בבתי הספר, כשבצה"ל רואים הכרח להכשיר גם גברים לאותו התפקיד.

עוד בחיילים מצייצים

האם יש מש"קי ת"ש בצה"ל?

תפקיד מש"קית ת"ש מהווה את אחד מהתפקידים המזוהים יותר עם נשים מאשר גברים בצה"ל. מדובר על תפקיד המקביל לתפקיד של עובדת סוציאלית ויועצת בבתי הספר, כשבצה"ל רואים הכרח להכשיר גם גברים לאותו התפקיד.

הכירו את נדב צדוק יאיר

בצה"ל ידעו תמיד לאורך השנים לעשות ניצול מיטיבי של כוח האדם שלו ידע נרחב בתחומים רבים עימו הגיעו לישראל. כך קרה גם עם נדב צדוק יאיר. דמות יוצאת דופן, בעלת סיפור חיים מעניין שצה"ל ומערכת הביטחון הישראלית שזורים בה גם כן.

4 השיטות הנפוצות ביותר להוצאת גימלים

כמעט כל חייל בצה"ל ביקר במרפאות "ביקור רופא" או אצל רופא היחידה כדי להוציא גימלים ולאפשר לעצמו לנוח בבית עוד מספר ימים. לעומת החיילים שביקרו פעמים בודדות במרפאות, יש את אלו שנוהגים לבקר אותן באופן קבוע בצאת השבת. בדקנו עבורכם מהן השיטות הנבחרות של החיילים להוציא גימלים..

חיפשנו ומצאנו: 3 תפקידים שאין סיכוי שאתם מכירים

לאורך השנים אנו במערכת "חיילים מצייצים" מעניקים לצעירים העומדים לפני גיוס, טעימה אודות התפקידים הרבים הקיימים בצה"ל. לארגון הרחב והמסואב היצע רחב של תפקידים, בין אם חלקם סטנדרטיים בתוך המסגרת צבאית, כשאחרים ניתן להגדיר כיוצאי דופן והזויים.

חם באתר

תקנון

הסכמה לתנאי השימוש: בכך שהנך ניגש ומשתמש באתרי האינטרנט idftweets.co.il (פורטל תוכן לחיילי צה"ל) ו - isoldier.co.il (מועדון ההטבות israeli soldier)  (להלן יקראו למען הנוחות האתרים/אתרי האיטנרנט או אתרי חיילים מצייצים) המנוהלים ע"י 'חיילים מצייצים מדיה בע"מ' (להלן: 'החברה') הינך מסכים להיות מחויב לתנאי השימוש שלהלן ולכל התנאים והתניות הכלולים ו/או מוזכרים בזה ולכל התנאים והתניות הנוספים המפורטים באתר אינטרנט זה, וכל התנאים הללו ייחשבו כאילו נתת להם הסכמתך. אם אינך מסכים לתנאים אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש באתרים אלה. אם אינך מסכים לתנאים נוספים ספציפיים כלשהם שחלים על תוכן מסוים (כפי שהוא מוגדר להלן) או על עסקאות מיוחדות שמתבצעות דרך אתרי אינטרנט אלה, הנך מתבקש שלא להשתמש בחלקו של אתר האינטרנט המכיל תוכן כזה או שבאמצעותו אפשר לבצע אותן עסקאות, והנך מתבקש שלא להשתמש בתוכן כזה או לבצע עסקאות כאלה.

האתרים יהיו רשאים לשנות תנאי שימוש אלו מעת לעת. תנאי השימוש המעודכנים יהיו בתוקף ממועד פרסומם באתרי חיילים מצייצים. הנך מתבקש לבדוק בקביעות את תנאי השימוש המתפרסמים באתרי אינטרנט אלה על מנת לוודא שהינך מודע לכל התנאים החלים על השימוש באתרים אלה. כמו כן, תנאים ותניות ספציפיים עשויים לחול על תכנים, מוצרים, חומרים, שירותים או מידע ספציפיים הכלולים באתרי חיילים מצייצים או זמינים באמצעותו (להלן "תוכן") או על עסקאות המבוצעות באמצעות אתרים אלה. תנאים ספציפיים כגון אלה עשויים לבוא בנוסף לתנאי שימוש אלה או, אם וככל שהתוכן או הכוונה של תנאים ספציפיים אלה אינם עולים בקנה אחד עם התנאים הכלולים בתנאי שימוש אלו, תנאים ספציפיים אלה יבואו במקומם של תנאי שימוש אלו.

אתרי חיילים מצייצים שומרים לעצמם את הזכות לבצע שינויים או עדכונים המתייחסים לתוכן או לגופו של התוכן של אתרי האינטרנט או לפורמט של התוכן בכל עת ללא הודעה מראש. האתרים שומרים לעצמם את הזכות לבטל או להגביל את הגישה לאתרי האינטרנט מכל סיבה שהיא על פי שיקול דעתו הבלעדי.

אין לקשר לאתר תכנים פורנוגראפיים, תכנים המעודדים לגזענות או להפליה פסולה, או המנוגדים לחוק, או שפרסומם מנוגד לחוק או המעודדים פעילות המנוגדת לחוק.

הגולש רשאי להשתמש באתרים למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להעתיק ולהשתמש, או לאפשר לאחרים להשתמש, בכל דרך אחרת בתכנים מתוך האתרים, לרבות באתרי אינטרנט אחרים, בפרסומים אלקטרוניים, בפרסומי דפוס וכיו"ב, לכל מטרה, בין מסחרית ובין שאינה מסחרית, שאיננה לצורך שימוש אישי ופרטי.

אתרי חיילים מצייצים לא יישאו בכל אחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מכל קישור לתכנים באתר ומכל הצגה או פרסום של תכנים כאמור בכל דרך אחרת. הגולש נושא באחריות המלאה והבלעדית לכל קישור, הצגה או פרסום של התכנים, שנעשו על ידו ומתחייב לשפות את האתר בגין כל נזק שייגרם כתוצאה מכך.

כל התוכן מסופק "כמו שהוא" (AS IS) ו"כמו שהוא זמין" (AS AVAILABLE). אתרי חיילים מצייצים מצהירים בזאת במפורש כי אינם אחראים לכל הצהרה או התחייבות מכל סוג שהוא, מפורשות או מרומזות, לרבות אך לא רק התחייבות להתאמה למטרה מסוימת כלשהי, לאי הפרה של זכויות צדדים שלישיים, או  בקשר לפעילותו של אתרים אלה זה או לתוכנם.

האתרים אינם מתחייבים ואינם מצהירים הצהרה כלשהי באשר לבטיחותו של אתרי אינטרנט אלה. הגולש מאשר כי כל מידע שנשלח באמצעות האתר עשוי להגיע לצדדים שלישיים.

חיילים מצייצים מדיה בע"מ אינה מתחייבת לכך שאתרי האינטרנט או השרתים התומכים באתרי אינטרנט אלה או כל תקשורת אלקטרונית שנשלחה על ידי האתרים הינם נקיים מוירוסים או מגורמים מזיקים אחרים כלשהם.

 

בשום מקרה לא יהיו האתרים או עמודים הקשורים אליהם, אחראים לנזקים ישירים, עקיפים, תוצאתיים, עונשיים (לרבות אך לא רק, נזקים בגין אובדן עסקים, חוזים, הכנסה, נתונים, מידע או הפסקהבניהול עסקים) אשר נובעים כתוצאה ו/או בקשר עם השימוש ו/או העדר היכולת להשתמש באתרי אינטרנט אלה או בתוכן, אף אם האתרים היו מודעים לאפשרות קיומם של נזקים מסוג זה. כל תביעה הנוגעת ו/או הקשורה לאתרי אינטרנט אלה תוגש ותינתן עליה הודעה בכתב למנהלי האתר לא יאוחר מתום שנה אחת (1) ממועד היווצרות עילת התביעה.

 

אתרי חיילים מצייצים עשויים לספק קישורים לאתרי אינטרנט אחרים אשר אינם בשליטתו של האתר. האתרים לא יהיו אחראים בשום מקרה לתוכנם של אותם אתרי אינטרנט. אתרי חיילים מצייצים מספקים קישורים אלה רק לנוחותם של משתמשי אתרי אינטרנט אלה, והכללתו של קישור כלשהו לאתרי אינטרנט כלשהם  לא מהווה הסכמה של האתר לתוכנם של אתרי אינטרנט אלו.

 

כל חומר או מידע שיישלחו באמצעות ו/או בקשר עם אתרי אינטרנט אלה לרבות דרך לשנונית צור קשר, מייל, הודעות פרטיות ברשתות החברתיות, פנייה ישירה למנהלי האתרים (להלן "חומרים של המשתמש")  ייחשבו כאילו אינם סודיים ואין עליהם קניין, ויהיו כפופים לעקרונות מדיניות השמירה על פרטיות. האתרים יהיו רשאים להשתמש, על פי שיקול דעתם בחומרים של המשתמש, בכל מקום בעולם, ללא שיהיו מחוייבים בפיצוי כלשהו, וכשהם חופשיים מכל זכויות מוסריות, זכויות קניין רוחני ו/או זכויות קניין אחרות באותם חומרים של המשתמש או בקשר עמם..

 

אתרי חיילים מצייצים מעודדים את חופש הדיבור ואת קיומו של דיון פורה באתרים, תוך השתתפות פעילה של הגולש ושל יתר משתמשי האתרים בהם. יחד עם זאת, על מנת לאפשר את קיומו של שיח תרבותי וענייני ולמנוע ניצול לרעה של האפשרויות הפתוחות בפני הגולש להתבטא באתר, רשאי האתר לבדוק את התכנים הללו לפני פרסומם. בדיקות כאלה תעשינה אך ורק כדי לנסות למנוע פרסום דברי-נאצה, איומים, ביטויים של גסות רוח וכן תכנים שהם בלתי חוקיים על פניהם בלא צורך בהפעלת שיקול דעת משפטי.

 

עם זאת, האתרים אינם נושאים בכל אחריות לתכנים האלה, והאחריות הבלעדית להם ולכל תוצאה הנובעת מהם חלה על המשתמש ו/או הגולש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעת האתרים או עמדתו ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

 

על הגולש ו/או המשתמש חלה האחריות המלאה והבלעדית לכל תוצאה שתנבע מהפרסום באתרי חיילים מצייצים (לרבות בחשבונות הפייסבוק והאינסטגרם של האתרים) בעת שיגור או מסירת תכנים לפרסום. על הגולש ו/או המשתמש נאסר לפרסם באתר את התכנים הבאים:

 

כל תוכן הידוע לגולש ו/או למשתמש שהוא שקרי, מטעה או מסולף;

כל תוכן הפוגע בזכויות קנייניות של אחרים או מפר אותן - לרבות זכויות יוצרים וסימני מסחר;

כל תוכן פורנוגראפי או בעל אופי מיני בוטה;

כל תוכן הנוגע לקטינים ומזהה אותם, את פרטיהם האישיים או את מענם ודרכי ההתקשרות עימם;

כל תוכנת מחשב, קוד מחשב או יישום הכוללים נגיף-מחשב ("וירוס"), לרבות תוכנות-עוינות הידועות כסוס-טרויאני, תולעים (Worms), ואנדלים (Vandals), יישומים מזיקים (Malicious Applications) וכיו"ב;

סיסמאות, שמות משתמש ופרטים אחרים, המאפשרים שימוש בתוכנות מחשב, קבצים דיגיטאליים, אתרי אינטרנט או שירותים, הטעונים הרשמה או תשלום, בלא תשלום או הרשמה כאמור;

כל תוכן המהווה לשון הרע על אדם, או הפוגע בפרטיותו, או בשמו הטוב;

כל תוכן המזהה אישית אנשים אחרים, מבלי שנתנו את הסכמתם לפרסום זהותם;

כל תוכן בעל אופי או תוכן טורדני, מעליב, עוין, מאיים או גס רוח;

כל תוכן שיש בו, או הוא מעודד לגזענות, או אפליה פסולה על בסיס גזע, מוצא, צבע עור, עדה, לאומיות, דת, מין, עיסוק, נטייה מינית, מחלה, נכות גופנית או נפשית, אמונה, השקפה פוליטית, או מעמד חברתי-כלכלי.

כל תוכן המעודד ביצוע עבירה פלילית או עלול להוות בסיס לתביעה או אחריות אזרחית;

כל תוכן העלול להטעות צרכן;

כל תוכן בעל אופי פרסומי או מסחרי;

כל תוכן המנוגד לכללי השימוש המקובלים באינטרנט או העלול לגרום נזק או לפגוע במשתמשי אינטרנט בכלל, ובמשתמשי האתרים בפרט;

כל תוכן שהגישה אליו חסומה באמצעות סיסמה וכיו"ב, ואינה מתאפשרת באופן חופשי לכל משתמשי האינטרנט;

 

אתרי חיילים מצייצים רשאים לסרב לפרסם, או למחוק לאלתר כל תוכן שמסרת לפרסום בכל עת שתמצא כי הפרת תנאי שימוש אלה או שעשית מעשה או מחדל הפוגע או עלול לפגוע בשירותים הניתנים באתרים, במשתמשיהם, או מי מטעמם. בנוסף, האתרים יהיו רשאים במקרה זה למנוע מהגולש ו/או מהמשתמש פרסום תכנים נוספים באתר ו/או בעמודים הקשורים אליו. הוראות סעיף זה מוסיפות על זכויות האתרים לפי כל דין.

 

החליטו אתרי חיילים מצייצים לפרסם תוכן שמסרת - יהיו רשאים לערוך כל תוכן כזה, לפי שיקול דעתם המוחלט ובכלל זה לקצרו.

 

התכנים שהגולש ימסור לפרסום באתר יהיו חשופים לכל משתמשי האתרים בפרט והאינטרנט בכלל. על הגולש ו/או המשתמש לנהוג בתבונה ובזהירות במסירת פרטים אישיים (כדוגמת כתובת או מספר טלפון) וכן בתגובות ובפניות שיתקבלו באתרים בעקבות השימוש באתרים או פרסום איזה מפרטיו. 

 

האתרים מעודדים את הגולש ו/או המשתמש להתייחס בזהירות ובביקורתיות לתכנים שמתפרסמים באתרי חיילים מצייצים, ובכלל זה לתכנים שמפרסמים משתמשים באתרים. על הגולש ו/או המשתמש להתייחס לתכנים אלה בזהירות ובקפידה. התכנים אינם מתפרסמים מטעמו של האתר, ולפיכך האתרים אינם אחראים למהימנותם, אמינותם, דיוקם או שלמותם ואינם אחראים לכל תוצאה שתיגרם מהשימוש בהם או מהסתמכות עליהם. זכור תמיד כי תכנים כאלה אינם תחליף להתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, כדוגמת עורכי דין, רופאים, בעלי מקצוע מוסמכים וכיו"ב, במקום שהתייעצות כזאת נדרשת.

OK

התחברות

התחברות רגילה

שכחת סיסמה?לחץ כאן עדיין לא רשום?הירשם כאן

הרשמה לאתר

הרשמה רגילה

כבר רשום? התחבר כאן

הרשמה לאתר

הרשמה לאתר